Latvijā ir noteikti desmit īpaši datumi, kuros Latvijas valsts karoga likums paredz karoga pacelšanu pie ēkām. Ja šajos datumos karogs netiek pacelts pie mājas, sods par to netiek piemērots, bet, ja tiek nolemts to pacelt, ir svarīgi ievērot noteiktus lietošanas noteikumus, citādi var iestāties administratīvā atbildība. Tādēļ esam apkopojuši galvenos punktus, kas jāzina privātpersonām par valsts karoga pacelšanu pie ēkas fasādes vai mastā.
Saskaņā ar Latvijas valsts karoga likumu karogs jāpaceļ 1. un 4. maijā, 21. augustā, 11. un 18. novembrī. Sēru noformējumā karogs jālieto 25. martā, 14. un 17. jūnijā, 4. jūlijā un decembra pirmajā svētdienā.
Ja karogs tiek pacelts īslaicīgi, tas jādara ne vēlāk kā līdz pulksten 9 un jānolaiž ne agrāk kā pulksten 21.
Karogu var pacelt arī pastāvīgi, taču šādā gadījumā ir jāpārliecinās, ka tas ir vienmēr tīrs un nebojāts. Ja karogs kļūst bojāts, tas diskrēti jāiznīcina, sadalot to krāsu joslās un izmetot. Karogu nedrīkst izmantot pie avārijas stāvoklī esošām ēkām vai fasādēm, kuras tiek remontētas. Aizliegts to papildināt ar dažādiem rotājumiem, simboliem vai uzrakstiem.
Karogs pie ēkas fasādes Karogs, kas tiek pacelts pie ēkas fasādes, jāievieto īpašā turētājā tā, lai apakšējais karoga stūris atrastos vismaz 2,5 metru augstumā no zemes. Sēru gadījumā virs karoga jānovieto melna lente, kuras platums ir 1/20 no karoga platuma un garums vienāds ar karoga platumu. Karoga turētājam jābūt novietotam 40 grādu leņķī pret fasādi.
Karoga kātam, ko lieto pie fasādes, jābūt garākam par karoga malu, gludam un baltā krāsā. Tā augšpusē jābūt dekoratīvam uzgalim, kas var būt konusveida vai lodveida, un tas diametrā pārsniedz karoga kāta diametru. Uzgalim jābūt tādā pašā krāsā kā karoga kāts, ja vien tas nav plakans metāla uzgalis alumīnija vai bronzas krāsā.
Karogs mastā Karogu var pacelt arī mastā, un šajā gadījumā jāievēro, ka mastu nevajadzētu atstāt tukšu. Mastā paceltā karoga augšējai malai jābūt vismaz sešu metru augstumā no zemes, un apakšējais stūris nedrīkst atrasties zemāk par 2,5 metriem. Sēru gadījumā karogs jānolaiž pusmastā, neizmantojot melnu lenti.
Masta garumam un diametram jābūt proporcionālam karoga izmēram, tam jābūt taisnam, gludam un baltam vai alumīnija krāsā. Masta augšpusē var atrasties dekoratīvs uzgalis, piemēram, lodveida vai sīpolveida, alumīnija, bronzas vai baltā krāsā.
Ja kopā ar Latvijas karogu lieto arī citu valstu karogus, tiem jāatrodas vienādā augstumā. Jāievēro, ka katras valsts karoga proporcijas atšķiras, tādēļ jānodrošina, lai karogi būtu vienādos izmēros. Latvijas valsts karogam vienmēr jāatrodas pirmajam rindā.
Latvijas valsts karoga lietošanas noteikumi: galvenie datumi un prasības
Posted by Dmitrijs Smirnovs on